MÓWIĆ CZY CZYTAĆ in English?

Obecnie umiejętność posługiwania się biegle językami obcymi jest nie tylko pożądana, ale bardzo często również wymagana. Znajomości języka angielskiego oczekuje się pośrednio lub bezpośrednio praktycznie wszędzie, np. chociażby na lotniskach, gdzie tablice informacyjne informują nas również w języku angielskim, a także w sytuacjach, w których osoba obcego pochodzenia próbuje nawiązać z nami kontakt. Proporcjonalnie do zapotrzebowania zaczyna również powstawać wiele technik szybszej lub bardziej efektywnej nauki języka obcego. Szkoły języków obcych ścigają się, wzbogacając swoją ofertę o coraz to nowsze i bardziej niekonwencjonalne metody nauki. Każda opiera się jednak na trójpodziale, czyli nauce czytania, pisania, mówienia i rozumienia ze słuchu.…

Obecnie umiejętność posługiwania się biegle językami obcymi jest nie tylko pożądana, ale bardzo często również wymagana. Znajomości języka angielskiego oczekuje się pośrednio lub bezpośrednio praktycznie wszędzie, np. chociażby na lotniskach, gdzie tablice informacyjne informują nas również w języku angielskim, a także w sytuacjach, w których osoba obcego pochodzenia próbuje nawiązać z nami kontakt.

Proporcjonalnie do zapotrzebowania zaczyna również powstawać wiele technik szybszej lub bardziej efektywnej nauki języka obcego. Szkoły języków obcych ścigają się, wzbogacając swoją ofertę o coraz to nowsze i bardziej niekonwencjonalne metody nauki. Każda opiera się jednak na trójpodziale, czyli nauce czytania, pisania, mówienia i rozumienia ze słuchu. Niektóre z nich jedynie kładą większy nacisk na jeden z elementów.

Zatem jak najlepiej uczyć się języka angielskiego? Pomimo istniejącego trójpodziału, zdarza się jednak tak, że uczymy się języka latami, a efektów jak nie ma, tak nie było.

Główne rozgraniczenie zatem polega na pytaniu czy bardziej efektywne w nauce jest czytanie literatury czy konfrontacja ze słowem mówionym? Przekonajmy się!

Czytając – Reading

Czytanie literatury anglojęzycznej to jedna z najlepszych metod na nauczenie się języka angielskiego. Pozwala przede wszystkim na zapamiętywanie pojedynczym zwrotów, które później łatwo jest odtworzyć z pamięci. Dodatkowo w nieświadomy sposób uczymy się także konstrukcji gramatycznych, a także swoistego rozumienia i myślenia w danym języku, zagłębiając się w jego strumień.

Co ważne, zaczynamy tym samym poznawać kulturę brytyjską czy amerykańską poprzez słowa czy zgłębianie świata przedstawionego w książkach.

Bardzo ważną kwestią jest oczywiście dobór literatury. Nie powinna na początek być ona dla nas za trudna, ponieważ odbierze nam to przyjemność z czytania i rozumienia tekstu. Dodatkowo jeśli zależy nam na komunikatywnym nauczeniu się języka, to należy dobrać taki rodzaj literatury, w którym opisywania będzie codzienność – przy tym codziennie zwroty i słownictwo używane w mowie potocznej.

Co zresztą jest dużą wadą tej metody to brak bezpośredniej konfrontacji z językiem. W sytuacji, w której będziemy musieli użyć języka angielskiego trudno będzie nam przypomnieć sobie przeczytane słowa czy zwroty. Dodatkowo, czytając umieszczamy je w określonym kontekście, nie wiedząc właściwie w jakim innym można posłużyć się danym słowem.

Często jednak, pomimo staranności doboru, ciężko jest znaleźć lekturę, która byłaby pisana prostym i przystępnym językiem dla osoby początkującej w nauce. Zazwyczaj w książkach używane są skomplikowane konstrukcje i gramatyka, na której nauce nam przecież nie zależy. Centrum Szkoleń Językowych Lingua Stricte oferuje szeroki wybór poziomów zaawansowania w czytaniu, dzięki czemu na pewno będziesz w stanie wybrać dla siebie odpowiedni rodzaj, by zacząć swoją przygodę z anglojęzyczną literaturą.

Mówiąc – speaking

Czy mówienie zatem jest alternatywną metodą w kontekście czytania? Otóż i tak i nie. W mówieniu jesteśmy w stanie na pewno bezpośrednio skonfrontować się z językiem, dzięki czemu nauka wymaga od nas więcej inicjatywy, a przy tym wysiłku.

Dodatkowo, mówienie zakłada jeden bardzo ważny element, którego na pewno nie da nam czytanie, czyli słuchanie. Uczestnicząc w konwersacji, musisz dodatkowo słuchać. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ ćwiczysz przy tym również rozumienie ze słuchu. Dzięki konwersacji uczysz się także języka bezpośrednio od swojego rozmówcy, ponieważ zapamiętujesz zwroty jakich on użył, przetwarzasz je i tłumaczysz, a także zastanawiasz się nad odpowiedzią. Wszystko to uruchamia mnóstwo procesów, które właśnie składają się na naukę języka angielskiego.

Mankamentem tej metody jest nierzetelność w rozmowie. Nie znając języka na dobrym poziomie, możemy mieć trudności z odróżnieniem tego, co nasz rozmówca używa poprawnie, a co błędnie. Musimy pamiętać, że większość osób tak samo jak my, kiedyś uczyło się języka, dlatego również popełnia błędy.

Sposobem na poradzenie sobie z tą niedogodnością jest kurs w Centrum Szkoleń Językowych Lingua Stricte, podczas którego będziesz miał okazję na zapisanie się jedynie na konwersacje w języku angielskim z profesjonalnymi nauczycielami języka, którzy podczas rozmowy nie tylko będą mówić poprawnie, ale również pomogą ci poprawić twoje błędy.

W nauce języka angielskiego bardziej efektywna jest jednak metoda mówienia. Powinna ona być jednak dopełniona czytaniem odpowiedniej literatury. Trudniejsze jest mówienie, a przy tym konfrontowanie się z językiem, ale to nie znaczy, że czytanie nie pomoże nam w nauce. Wręcz przeciwne, sprawi, że coraz szybciej zaczniemy nie tylko czytać, ale i powtarzać: ‘I speak English’.

Wiktoria Florek