Kurs językowy dla firm – nauka z lektorem czy z platformą e-learningową?

Właściciele firm są coraz bardziej świadomi i zdają sobie sprawę, z tego, jak ważne są umiejętności pracowników. To właśnie zgrany, energiczny, ale przede wszystkim kompetentny zespół, stanowi dzisiaj o przewadze konkurencyjnej. Ma to szczególne znaczenie, teraz kiedy przedsiębiorstwa współpracują z firmami z całego świata, a przynajmniej z terytorium Unii Europejskiej. Dlatego tak ważna, jest możliwość swobodnego porozumiewania się, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów na tłumacza.

To najwyższy czas, aby przeszkolić swoich pracowników i nauczyć ich porozumiewać się w obcym języku. Nie każdy kurs językowy dla firm sprawdzi się w tym przypadku. Przede wszystkim należy zastanowić się, czy bardziej odpowiednia będzie tradycyjna nauka z lektorem, czy z wykorzystaniem platformy e-learningowej. W tym artykule postaramy się znaleźć odpowiedź, na  to pytanie.

Nauka języka z lektorem

Tradycyjna nauka z lektorem (lub współczesna on-line) powoli traci na znaczeniu. Powodem jest ciągły brak czasu i natłok obowiązków. Jednak to właśnie lektorzy podczas indywidualnych spotkań potrafią najszybciej nauczyć języka. Wpływ ma na to ich wiedza, wyrozumiałość i zdolności pedagogiczne. Połączenie tych cech w dużej mierze wpływa na sukces kursanta. Do najważniejszych zalet nauki z lektorem należy zaliczyć:

  • spersonalizowany tryb nauki,
  • najwyższą efektywność nauczania,
  • możliwość wzmocnienia pewności siebie,
  • kontrola bieżących postępów,
  • możliwość spotkania, przerwy w pracy, wyjścia z domu, etc.

Minusem tej metody jest przede wszystkim konieczność umawiania spotkań, czyli dyspozycyjność, o którą w obecnych czasach, nam niezwykle trudno.

Nauka języka z e-platformą

Nauka języka obcego przez e-platformę odbywa się z wykorzystaniem urządzeń z dostępem do internetu, w dowolnie wybranym przez kursanta czasie. Szczególnie popularne są platformy do nauki angielskiego. Uczestnicy kursów językowych online uczą się słownictwa, zasad gramatycznych, ćwiczą wymowę, wykonują ćwiczenia, piszą testy sprawdzające, zdają egzaminy. Takie rozwiązanie ma wiele zalet:

  • oszczędność czasu, ze względu na możliwość nauki z każdego miejsca i o każdej porze,
  • uczestnicy mogą dzielić się na forach tym, czego już się nauczyli,
  • kontrola postępów i znajomość przyszłego zakresu materiału,
  • dostępność – wystarczy tylko urządzenie mobilne z dostępem do internetu,
  • idealny sposób nauki dla nieśmiałych.

Trudno szukać minusów tej formy nauczania. Może okazać się nieefektywna, tylko wtedy, gdy kursant nie będzie angażował się w naukę. Dlatego decydując się na przeszkolenie pracownika tą metodą, warto kontrolować postępy w przyswajanej wiedzy i umiejętność wykorzystania ich w praktyce. Można  na przykład poprosić, go o przygotowanie krótkiego e-maila do kontrahenta, wiedząc, że powinien już umieć takie zadanie wykonać.

Blended learning – innowacyjny i skuteczny sposób nauki języka obcego

Blended learning nazywany jest inaczej nauczaniem mieszanym, hybrydowym lub komplementarnym. Innowacyjność tej metody polega na połączeniu kilku metod jednocześnie, zazwyczaj  szkoleń tradycyjnych oraz e-learningu. To połączenie sprawia, że blended learning uważane jest za bardziej skuteczne od pozostałych metod.

Lektor jest w stanie dopasować kurs z platformy e-learningowej do umiejętności kursanta.  Ponadto aplikacje oferują kilka kursów językowych online tematycznych, więc można dostosować zakres wiedzy, do indywidualnych potrzeb kursanta. Niektórym brakuje słownictwa biznesowego, innym przydadzą się zwroty typowo produkcyjne. Dzięki możliwości wyboru nie trzeba tracić czasu, na naukę innych niepotrzebnych w danym momencie słów, czy zwrotów.  Lektor może  w każdej chwili urozmaicić zadania, nauczyć nowych słówek lub zwrotów, lub pominąć, te, które już uczeń zna. Blended learning jest więc, na tyle spersonalizowany, że zdobywanie wiedzy jest bardzo precyzyjne.

Kursanci są bardziej zmotywowani, bo mogą na bieżąco sprawdzać postępy w platformie e-learningowej, a jednocześnie dowiadują się od lektora, na co warto jeszcze zwrócić uwagę podczas nauki. Wtedy w każdej chwili mogą wrócić do bazy wiedzy w e-platformie i wspólnie z lektorem powtórzyć niezrozumiały materiał.

Połączenie tych metod ma jeszcze jedną ważną zaletę. Kursanci mogą korzystać z e-platformy w dowolnym momencie, kiedy tylko znajdą na to czas. Może to być nawet w drodze do pracy, czy podczas przerwy w spotkaniach. Zdobyty materiał następnie utrwalają i wzbogacają z lektorem, dzięki czemu mogą kontrolować swoje zaangażowane w naukę języka.

Aplikacja też motywuje przez dodatkowe funkcje jak gry, powtórki, różne zadania, ćwiczenia – wszystko po to, aby nauka była przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Stawiamy na efektywną naukę pracowników

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, doszliśmy do wniosku, że metoda blended learning najlepiej wpisuje się w potrzeby firm, które chcą nauczyć swoich pracowników języka obcego. Dlatego nawiązaliśmy współpracę z aplikacją do samodzielnej nauki, dzięki czemu możemy zaproponować naszym klientom kursy językowe dla firm w trzech językach: angielskim, niemieckim i francuskim. Proponowana przez nas metoda, okazała się już bardzo popularna, ze względu na szybko zauważalne efekty. Pracownicy, już po kilku spotkaniach potrafią porozumieć się w prostych sprawach z klientami, czy kontrahentami. Niezmiernie nas to cieszy i utrzymuje w przekonaniu, że warto tworzyć tak spersonalizowane kursy językowe dla firm.