Dlaczego warto uczyć języka obcego przedszkolaka?

  Czeskie przysłowie mówi, że każdy nowy język daje człowiekowi nowe życie. Idąc za tym tropem naukowcy udowodnili, że kontakt z językiem obcym w okresie niemowlęctwa przyczynia się do szybszej nauki tego języka w przyszłości. Wczesna nauka języka obcego przedszkolaków to najlepsza inwestycja w lingwistyczną przyszłość dziecka. Najpopularniejszym językiem obcym, którego dzieci mogą się uczyć jest oczywiście język angielski. Współcześnie już najmłodsze dzieci mogą mieć kontakt z nauką języka angielskiego, poprzez słuchanie muzyki czy oglądanie telewizji. Warto więc zadbać o to, aby odbiór języka angielskiego był jak najbardziej świadomy u dziecka. Z tego też względu, zaleca się korzystanie z zajęć…

 

Czeskie przysłowie mówi, że każdy nowy język daje człowiekowi nowe życie. Idąc za tym tropem naukowcy udowodnili, że kontakt z językiem obcym w okresie niemowlęctwa przyczynia się do szybszej nauki tego języka w przyszłości. Wczesna nauka języka obcego przedszkolaków to najlepsza inwestycja w lingwistyczną przyszłość dziecka.

Najpopularniejszym językiem obcym, którego dzieci mogą się uczyć jest oczywiście język angielski. Współcześnie już najmłodsze dzieci mogą mieć kontakt z nauką języka angielskiego, poprzez słuchanie muzyki czy oglądanie telewizji. Warto więc zadbać o to, aby odbiór języka angielskiego był jak najbardziej świadomy u dziecka. Z tego też względu, zaleca się korzystanie z zajęć angielskiego prowadzonych dla dzieci, które często oferowane są przez przedszkola.

Nauka języka obcego dzieci w wieku przedszkolnym

Wbrew pozorom dzieciom z łatwością przychodzi nauka języka obcego. Jednakże, ich sposób przyswajania jest inny niż metody stosowane w wypadku nauki dorosłych. Z tego też względu, wybrana metoda nauki angielskiego dzieci musi być odpowiednio dobrana do innej pracy mózgu niż u osoby dorosłej. Nauka tego rodzaju, powinna przypominać bardziej naukę mowy. Dzięki temu dziecko może stopniowo „zanurzać się” w języku, co sprawi, że proces ten stanie się dla niego bardziej naturalny.

Rozwój językowy

Nauka języka obcego przedszkolaków przebiega szybciej i sprawniej niż w wypadku osób dorosłych, ponieważ młodsze dzieci lepiej radzą sobie z opanowaniem systemu fonologicznego, czyli dźwięków. Dzieje się tak,ponieważ aparat mowy dziecka jest jeszcze dostatecznie elastyczny, aby przyswoić naturalną wymowę oraz intonację języka angielskiego. Wpływa to bardzo korzystnie na umiejętność rozumienia ze słuchu, która składa się na opanowanie języka obcego. Dodatkowo, dzieci w wieku przedszkolnym są wciąż w trakcie uczenia się języka ojczystego, przez co nauka dwóch języków jednocześnie staje się coraz bardziej korzystna, gdyż poszerza dziecięcą świadomość językową oraz wpływa korzystnie na rozwój obu półkul mózgowych.

Wpływ na ogólny rozwój

Nauka języka obcego dzieci wpływa na rozwój strategii uczenia się oraz na ogólny rozwój umysłowy dziecka. Ucząc języka angielskiego malców, kształtuje się ich świadomość społeczna oraz kulturowa. Dodatkowo, metody wykorzystywane w czasie nauki angielskiego zazwyczaj związane są z zabawą, dlatego też dzieci automatycznie kojarzą przyjemne doświadczenie jako sposób na naukę bez wysiłku. W późniejszym wieku dzieci coraz bardziej zniechęcają się do nauki, co najczęściej dzieje się z przyczyn szkolnych i prowadzeniu lekcji bardziej statycznie.

Korzyści komunikacyjne nauki języka obcego przedszkolaków

Dzieci bardzo szybko zaczynają rozumieć, że angielski służy przede wszystkim do komunikowania się. Dlatego też w nauce wykorzystuje się naturalną potrzebę komunikacji u najmłodszych, przez co maluchy chętnie podejmują próby mówienie w języku obcym. Ważne jest też to, że w czasie nauki język obcego, dzieci nie zwracają uwagi na to, że w wypowiedziach pojawiają się dla nich słowa niezrozumiałe, ponieważ taka sama sytuacja ma miejsce w czasie uczenia się języka ojczystego, co jest dla nich naturalne. Małe dzieci uczą się wychwytywać ogólny sens wypowiadanych zdań, nawet jeśli brakuje im znajomości niektórych elementów.

Nauka i zabawa w jednym

Im szybciej dziecko rozpocznie naukę języka angielskiego, tym więcej czasu uda mu się przeznaczyć na opanowanie tego języka, co z kolei prowadzi do osiągnięcia wyższego poziomu jego znajomości. Dzięki odpowiednio dostosowanej metodzie nauki angielskiego, dzieci kojarzą lekcję z zabawą. To z kolei wpływa na motywację wewnętrzną najmłodszych, co gwarantuje osiągnięcie lepszych wyników w dalszej nauce. Dodatkowo, nauka języka obcego przedszkolaków jest o tyle bardziej efektywna, że przebiega naturalnie, ponieważ dzieci w tym wieku nie muszą martwić się sztywnymi zasadami edukacyjnymi, które pojawiają się w szkole.

Dzieci mogą na raz uczyć się dowolnej liczby języków! Warto jednak dowiedzieć się w jaki sposób wprowadzać naukę języków obcych u przedszkolaków, ponieważ powinna ona być systematyczna i skoordynowana. Ponadto, wybierając pewne rodzaje języków obcych można przyczynić się do przedłużenia funkcjonowania zdolności językowych u dzieci, dzięki czemu starsze dziecko nauczy się wybranego przez siebie języka tak samo łatwo, jak przedszkolak.

Centrum Szkoleń Językowych Lingua Stricte oferuje profesjonalne kursy języka angielskiego oraz innych języków obcych na różnym poziomie zaawansowania. Dzięki pracy z wykwalifikowanymi lektorami, możesz mieć pewność, że nauka języka dla Twojej pociechy stanie się dziecięcą zabawą!

 

Wiktoria Florek