6 pozycji do nauki języka polskiego jako obcego wartych uwagi

Język polski od zawsze był postrzegany jako jeden z najtrudniejszych języków na świecie. Niemniej, język Mickiewicza i Lewandowskiego  przyciąga coraz większą liczbę fanów i chętnych do zgłębiania jego potajemnej wiedzy gramatycznej i leksykalnej. Bez względu na to, jaką metodę nauki wybraliśmy dla siebie, warto wesprzeć się dodatkowymi materiałami, które ułatwią nam zarówno naukę, jak i nauczanie. Zatem drogi uczniu, drogi nauczycielu… 1. „Polskie ABC”, autor: Grzegorz Malczewski Poziom: początkujący Polskie ABC jest to podręcznik wraz z ćwiczeniami dedykowany w głównej mierze Słowianom. Książka składa się z dwóch części, w których z łatwością odnajdziemy interesujące nas zagadnienie. Każdy rozdział zawiera…

Język polski od zawsze był postrzegany jako jeden z najtrudniejszych języków na świecie. Niemniej, język Mickiewicza i Lewandowskiego przyciąga coraz większą liczbę fanów i chętnych do zgłębiania jego potajemnej wiedzy gramatycznej i leksykalnej. Bez względu na to, jaką metodę nauki wybraliśmy dla siebie, warto wesprzeć się dodatkowymi materiałami, które ułatwią nam zarówno naukę, jak i nauczanie.

Zatem drogi uczniu, drogi nauczycielu…

1. „Polskie ABC”, autor: Grzegorz Malczewski

Poziom: początkujący

Polskie ABC jest to podręcznik wraz z ćwiczeniami dedykowany w głównej mierze Słowianom.

Książka składa się z dwóch części, w których z łatwością odnajdziemy interesujące nas zagadnienie. Każdy rozdział zawiera opracowania tematów jak pogoda, miasto czy rodzina. Oprócz przystępnie omówionej gramatyki, ciekawych tekstów, znajdziemy tam również dostosowane do tematyki i poziomu wiersze oraz piosenki. Pomoc dydaktyczna jak znalazł!

2. „Z polskim na ty”, autor: Ewa Lipińska

Poziom: średni B1

Bardzo dobry, sprawdzony podręcznik do nauki zarówno gramatyki, jak i leksyki. Dodatkowo, książka zawiera rozdziały odnoszące się do nauki pisania listów formalnych i nieformalnych, życzeń i pozdrowień. Doskonała pomoc dla ucznia, który przygotowuje się do zdania egzaminu certyfikatowego na poziomie B1.

3. „A co to takiego?” słownik, autor: Anna Seretny

Poziom: podstawowy A1,A2

„A co to takiego?” to obrazkowy słownik do nauki polskiego pogrupowany tematycznie. Niezawodnym sposobem na opanowanie słownictwa jest poznanie słowa za pomocą obrazu. Nauka poprzez rysunki i zdjęcia daje nam nieograniczone możliwości w opanowaniu leksyki. Rewelacyjny materiał pomocniczy, gdy czujemy, że gramatyka już nas przytłacza.

4. „Miło mi Panią poznać”, autor: B. Serafin, A. Achtelik

Poziom: podstawowy A1

Warta uwagi pozycja do nauki j. polskiego w praktyce. Co to oznacza? Oprócz omówień słownictwa, student nauczy się reagować w wielu codziennych sytuacjach, od zamawiania taksówki po wizytę u lekarza.

Wszystkie dialogi zawarte w książce, zostały przetłumaczone na kilka języków, m.in. angielski, niemiecki, francuski i rosyjski, co niepodważalnie ułatwia naukę.

5. „Czas na czasownik”, autor: Piotr Garncarek

Poziom: średni B1/B2

Niniejsza książka rozwieje wszelkie niejasności związane z polskim czasownikiem (m.in. koniugacje, alternacje, aspekty, tryby, strona bierna). Pozycja przewidziana jest dla uczniów, którzy przebrnęli już przez podstawowe zagadnienia gramatyczne, a którzy w dalszym ciągu chcą poszerzać swoją wiedzę o jakże przez wszystkich ulubionych – wyjątkach

6. „Nie ma róży bez kolców”, autor: Ewa Lipińska

Poziom: średni B1/B2

Częste pytanie ucznia: kiedy piszemy „si” a kiedy „ś”, „ą” a kiedy „on”, „om”? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z pisownią znajdziemy właśnie w niniejszej książce. Dla utrwalenia zdobytej wiedzy, oprócz wielu przydatnych ćwiczeń, autorka przewidziała również dyktanda.

Bez wsparcia daleko nie zajdziemy, a powyższe pozycje z pewnością utorują nam drogę do sukcesu

Miłej lektury!