Największą barierą w pracy cudzoziemców jest bariera językowa. Aż 72% Ukraińców chce nauczyć się języka polskiego. Jest to dla nich motywacja do lepszej i wydajniejszej pracy. To bezpośrednio przekłada się na wysoki poziom produkcji, mniejsze koszty funkcjonowania zakładu produkcyjnego a pośrednio na osiągany zysk!
Z danych Urzędu ds. Cudzoziemców wynika, że w pierwszych trzech kwartałach 2019 roku liczba obcokrajowców z ważnym zezwoleniem na pobyt długoterminowy w Polsce wzrosła o 43,5 tys. osób. To głównie obywatele Ukrainy i Białorusi. – Pod koniec września zezwolenia na pobyt posiadało w sumie 415,5 tys. osób. – czytamy w Gazecie Prawnej.
Wzloty i upadki komunikacji z obcokrajowcami w zakładach produkcyjnych.
Zakłady produkcyjne zajmują drugie miejsce pod względem sektorów, w których pracują cudzoziemcy.
Problemy z komunikacją
Obcokrajowy mają oczekiwania w stosunku do pracodawców, ponieważ polska władza nie jest w stanie zapewnić ich potrzeb. 45,6%z nich oczekuje pomocy w adaptacji, natomiast 31,3% chciałoby wziąć udział w kursie językowym. – Niemal co trzeci Ukrainiec przyznaje się, że zupełnie nie zna języka polskiego, a prawie co czwarty oświadczył, że źle włada tym językiem.– czytamy w raporcie EWL.
Bariera językowa największą bolączką w komunikacji
Największą barierą dla cudzoziemców w pracy w przemyśle, ale nie tylko, jest nieznajomość polskiego języka. Takie tezy są wykazywane we wszystkich badaniach na temat pracy cudzoziemców w Polsce.
– Do najczęściej występujących barier w zatrudnianiu cudzoziemców należą: bariera językowa, krótki okres zatrudnienia wiążący się z ograniczeniem obowiązywania prawa pobytu (…)– czytamy w raporcie.
Skutki problemów z komunikacją
Bariera językowa powoduje, że pracownicy obcych narodowości już pierwszego dnia są segregowani na tych, którzy potrafią się porozumieć i na pozostałych. Wyodrębniani są przedstawiciele znający język, którzy są odpowiedzialni za przekazywanie informacji od pracodawcy pozostałym. To często rodzi konflikty i niedomówienia.
Bariera językowa ma również przełożenie bezpośrednio na koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa. Już podczas szkolenia BHP oraz szkolenia stanowiskowego jest konieczność zatrudnienia tłumacza. W trakcie pracy przez brak właściwej komunikacji spowodowanej barierą językową dochodzi do wielu pomyłek, które bezpośrednio wpływają na niewykonanie w czasie norm produkcyjnych. To powoduje zaangażowanie do kolejnych prób wyjaśniania procedur i zakresu obowiązków, co implikuje obniżenie motywacji do pracy dla pracownika i wzrost kosztów dla pracodawcy.
Wzrost produkcji w dużej mierze jest zasługą obcokrajowców
Według danych GUS, produkcja sprzedana przemysłu w I-III kwartale 2019 r. była o 4,5% wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 5,9%). Do wzrostu poziomu produkcji przyczyniają się również obcokrajowcy. Są dobrymi pracownikami, którzy przy właściwej motywacji są w stanie realnie przyczyniać się do uzyskania zysków dla swoich pracodawców. Dlatego istotne są odpowiednie metody motywacji pracowników w zakładach produkcyjnych.
Metody motywacji obcokrajowców
Dodatkowe świadczenia w zakładzie produkcyjnym
W województwie śląskim przeprowadzono analizę, z której wynika, że do najczęściej zapewnianych cudzoziemcom dodatkowych świadczeń zaliczyć można: (…) wyżywienie, odzież roboczą i posiłek regeneracyjny, bezpłatne kursy języka polskiego, kursy podnoszące kwalifikacje, bezpłatne kursy na operatorów wózków widłowych oraz dodatek za rozłąkę – czytamy w raporcie.
Jeśli chcesz, by Twój pracownik był zmotywowany, a przede wszystkim efektywnie pracował i przynosił wyższe zyski, Buduj Jego Wartość! Już teraz kliknij w przycisk i uzupełnił formularz kontaktowy, a otrzymasz specjalną ofertę Naszego Projektu 2020: Kurs Polskiego Formula Business WOW!
Pracodawcy lekceważą kurs języka polskiego?
Dodatkowe świadczenia oferowane przez pracodawcę to głównie mieszkanie i wyżywienie, o czym dowiadujemy się również z raportu Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce. Niestety pracodawcy często oferują inne formy pomocy, chociaż cudzoziemcy na pierwszym miejscu wskazują barierę językową jako najbardziej problematyczną.
Patrząc w przyszłość, warto zastanowić się nad kwestią zysków, a przede wszystkim strat w firmie z powodu nieumiejętnej komunikacji z pracownikiem. Aby czerpać korzyści z pracy obcokrajowych pracowników, pracodawcy muszą we własnym zakresie zainwestować w podniesienie ich umiejętności językowych, wzmacniając tym samym motywację do działania.
Dlatego, mimo wielu wzlotów i upadków w trakcie pracy na produkcji, by komunikacja między przełożonymi a pracownikami była klarowna i przynosiła same sukcesy, jeszcze raz serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym PROJEKTEM 2020 – KURS POLSKIEGO: FORMULA BUSINESS WOW.